امتیاز دهی امتیاز دهی امتیاز دهی
امتیازدهی امتیازدهی امتیازدهی امتیازدهی امتیازدهی
139702257
سه شنبه 25 ارديبهشت 1397 و ساعت 12:44:54
سایت خبری تئاتر - مرکز تخصصی تئاتر کودک در شهر مشهد افتتاح شد

.

سایت خبری تئاتر - مرکز تخصصی تئاتر کودک در شهر مشهد افتتاح شد

.

هنر نمایش کودک و نوجوان در شهر مذهبی و تاریخی مشهد با راه‌اندازی نخستین مرکز تئاتر تخصصی کانون پرورش فکری رونق خواهد گرفت.

 

پایگاه خبری تئاتر: آیین راه‌اندازی مرکز تخصصی تئاتر کودک یکشنبه ۲۳ اردبیهشت ماه با قدردانی از داوود کیانیان نویسنده، کارگردان و محقق حوزه کودک و نوجوان همراه بود. در این مراسم فاضل نظری مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان حضور داشت.

فاضل نظری در این آیین وجود هنرمندانی چون داود کیانیان را بخش مهمی از گذشته خود و هم‌نسلانش دانست و گفت: شاید نشود نقش هنرمندان را در سپهر تربیتی نسل‌ها شناسایی کرد و شاید نتوانیم تأثیر تماشای یک تئاتر را در مسیر موفقیت کودک به طور دقیق مشخص کنیم اما آثار هنری و فرهنگی می‌تواند نقطه عطفی در مسیر تعالی و رشد آدمی باشند و روی روح و نگاه انسان‌ها به‌ ویژه کودکان و نوجوانان با آن روح پاک و زلال‌شان اثر بگذارند.

وی درباره‌ی راه‌اندازی مرکز تخصصی تئاتر کودک کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خراسان رضوی عنوان کرد: اینجا یک ظرفیت نمادین برای انجام‌ کارهای بزرگ است و شاید نتواند به عنوان یک مرکز تخصصی تئاتر به همه نیازهای هنری کودک و نوجوان در حوزه نمایش بپردازد و تنها پاسخگوی بخش کوچکی از نیازهای مخاطبان خود در سطح شهر و محله خود باشد اما این کار یک کار نمادین است و باید به مرکز فکر و ایده تبدیل شود.

نظری در ادامه به توسعه مهارت در کودکان تاکید کرد و گفت: پرورش و تقویت مهارت کودکان با عنوان «تمرین زندگی» یکی از اصلی‌ترین وظیفه‌های کانون در سال جاری است و من معتقد هستم تئاتر نزدیک‌ترین قالب هنری به این شعار خواهد بود چرا که آدم‌ها وقتی کار نمایشی را انجام می‌دهند به گونه‌ای دگرگون‌زیستن را تجربه می‌کنند و اگر این فرصت برای کودکان و نوجوانان ما فراهم شود می‌توان به آینده اجتماعی آنان بیش‌تر از پیش امیدوار بود.

آیین راه‌اندازی مرکز تخصصی تئاتر کودک و نوجوان کانون خراسان رضوی روز یکشنبه ۲۳ اردیبهشت‌ ۱۳۹۷ با حضور جمعی از پیشکسوتان استانی و کشوری از جمله اصغر همت و محمدعلی لطفی‌مقدم پیشکسوت تئاتر کودک خراسان و تجلیل از داود کیانیان همراه بود.  

سخنرانان این آیین بر تلاش برای تبدیل این مرکز تخصصی به عنوان یکی از قطب‌های تئاتر کودک در ایران تاکید کردند و داوود کیانیان که سال‌ها مدیریت مرکز تئاتر کانون در تهران را برعهده داشت با برشمردن سابقه‌ این هنر در خراسان توضیح داد: در دهه پنجاه در مشهد تئاتر کودک به صورت حرفه‌ای اجرا می‌شد و کارنامه خوبی در انتشار نمایشنامه برای کودکان هم داریم. ما جشنواره تئاتر نوجوانان و جوانان را راه‌اندازی و کتاب نظری تئاتر کودک را تالیف و در سطح کشور منتشر کردیم اما با تمام این داشته‌ها، هنوز خانه تئاتر نداریم.

وی ادامه داد: همچنین انجمن تئاتر کودک و نوجوان نداریم، موزه تئاتر کودک نداریم و در چنین شرایطی به همت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خراسان رضوی مرکز تخصصی تئاتر کودک راه‌اندازی شد و این امید را در دل ما زنده کرد که برخی از این نداشته‌ها در آینده‌ای نه چندان دور تبدیل به داشته‌های‌مان شود.

رضا قمرزاده سرپرست کانون استان راه‌اندازی مرکز تخصصی تئاتر کودک را یک آغاز برای یک جریان فرهنگی دانست که با تجلیل از یک پیشکسوت و پس از آن با حضور کیانیان‌ها ادامه خواهد یافت.

محمدعلی لطفی‌مقدم پیشکسوت هنر تئاتر کودک، شهر مشهد را آغازگر بسیاری از حرکت‌های خوب فرهنگی در کشور دانست و تصریح کرد: این آغازگری بی‌تردید به خاطر وجود بابرکت امام مهربانی‌ها، نگاه دلسوزانه مسئولان فرهنگی و ظرفیت‌های خوب هنرمندان است.

مرکز تخصصی تئاتر کودک خراسان رضوی به‌لحاظ ساختاری و فیزیکی مجهز و مناسب‌سازی شده است و با ایجاد سالن‌های سرپوشیده، پلاتوی تخصصی، موزه عروسک، سالن خیمه‌شب بازی، کتابخانه تخصصی و کارگاه آموزشی و ... شرایط مناسبی را برای اجرای نمایش، پژوهش و آموزش علاقه‌مندان، دانشجویان و پژوهشگران حوزه تئاتر فراهم می‌آورد.

در سفر ۲ روزه مدیرعامل کانون به مشهد مقدس، محمدرضا زمردیان معاون فرهنگی، حامد رهنما مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل و محمدرضا کریمی صارمی مدیرکل سینما و تئاتر کانون فاضل نظری را همراهی می‌کردند.

بازدید از بخش‌های مختلف مرکز تئاتر و کارگاه‌های آن، شرکت در نشست انجمن ادبی آفتاب با نوجوانان نوقلم و دیدار با همکاران کانون استان بخشی از برنامه‌های سفر مدیرعامل به استان خراسان رضوی در روز ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ بود.


 

پیمان شریعتی از مدیریت مجموعه تئاترشهر کناره‌گیری کرد

نمایش‌های ضعیف علت حذف بخش مدرسان است

«کوروش» از دل ۱۰ سال پژوهش بیرون آمده است

چرا پرونده‌ی «شیرهای خان بابا سلطنه» بسته شد؟

مدیریت تئاتر شهر شورایی می‌شود؟

"ماما یرما" در بلاروس به صحنه می‌رود

عناوین تازه کتب تئاتری در نمایشگاه کتاب تهران

روی گردونه بی‌رحم زمان

دلبسته اين خاكم

شهره سلطانی از بی‌مهری خانه تئاتر می‌گوید

وزارت علوم نخبگان خود را نمي‌شناسد

وقتی از جشن بازیگر حرف می زنیم از چه حرف می زنیم؟!

پيام صندلي‌هاي خالي جشن بازيگر به «خانه تئاتر»

هفت‌خان انتخابات خانه تئاتر

«ناگفته‌ها حقیقت است؟»

آسوده بخوابد؟ شما بیدارید؟

از ثبت‌نام در کلاس بازیگری تا روی صحنه سالن‌های خصوصی

سرخپوستی در میان جماعت تئاتری

جوایز تونی نامزدهایش را شناخت/ معرفی برترین‌های نمایش آمریکا

بازیگر نمایش «روموليت» تغییر کرد

رونمایی از نمایشنامه «مسافر اتاق شماره 37» در نمایشگاه کتاب تهران

کارگاه‌های دو روزه نمایش عروسکی برگزار می‌شود

معرفی هیات انتخاب جشنواره تئاتر عروسکی تهران مبارک

عضو هیات مدیره خانه تئاتر: ما بنز نیستیم، تراکتوریم!

هشدار قطب‌الدین صادقی به "سهم‌خواهان تئاتر"

"خرده روایت‎‌های مچاله شده"منتشر شد

معرفی برگزیدگان دومین دوره سمپوزیوم طراحی و صحنه و لباس

فاتحه این خانه خوانده شده است!

برگزیدگان پانزدهمین جشن بازیگر مشخص شدند

آقاخانی: شکل تشریفاتی خانه تئاتر را نمی‌پسندم

 


کلیدواژه ها:

مشهدتاتر مشهدتئاتر مشهدتیاتر مشهدتاتر استانهاتئاتر استانهاتیاتر استانهاپایگاه خبری تئاترخبر تاترخبر تیاترسایت خبری تاترسایت خبری تئاترتئاتر ایراناخبارتیاترjmhjvUjhjvUتیاترتاترتئاتر ایرانتاتر ایرانتیاتر ایرانتاترمرجع تئاترپایگاه خبری تئاترسایت خبری تئاترایرانart iranتئاترتئاتر ایرانسایت تئاترتئاتر سایتفرهنگی هنری«تئاتر»خبر تئاترخبر جدید تئاترجدیدترین اخبار تئاتر ایراناخبار تئاتر ایرانخبرهای تئاترتئاتری هادرباره تئاترتئاتر؟کجا؟کی؟عوامل؟بلیت؟Iranian Theater Newstheater irantheateriran artart irantheater iriran
نظر شما


captcha
  • گزارش تصویری/ نمایش آمادئوس
  • اختتامیه بیست و چهارمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان
  •  گزارش تصویری- نمایش پیشی خورد - کارگردان : پوریا گلستانی
  • گزارش تصویری- نمایش صعود مقاومت پذیر آرتورواویی- کارگردان: امیر دژاکام
  • گزارش تصویری نمایش «محفل بی عاری»  کارگردان سیاوش بهادری راد‎
اینستاگرام پایگاه خبری تئاتر
کانال تلگرام پایگاه خبری تئاتر
فراخوان همکاری با سایت خبری تئاتر
.
مجله الکترونیکی «تاسیان»

logo-samandehi